Van Gölünün En Büyük Adası; ADIR

Van Gölündeki En Büyük Adası; ADIR

Adır Adası Nerede? Nasıl Gidilir? Van’a Kaç Km?

Van Erciş karayolu üzerinde bulunan Adır Köyünden ismini alan Adır Adası veya Lim Adası, Van Gölü’ndeki Van Gölündeki dört büyük adadan (Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş Adası) en büyüğüdür.

Adır Adası veya Lim Adası, Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Adır (Yaylıyaka) Köyünde bulunur.

Diğer bir deyişle Van-Erciş kara yolunun 40. kilometresinde bulunur. Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Van-Erciş yolu üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köye ulaştıktan sonra Döşeme mezrasından 10 dakikalık motor yolculuğunda buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Van’ın Tarihi ve Doğal Güzelliklerinden Adır / Lim Adası

2019 Yılında Sit Alanı İlan Edildi Van Merkez Tuşba ilçesi sınırları içinde bulunan Adır Adası 04/07/2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Doğal Sit Alanı ilan edilerek korunma altına alınmıştır.

10. yüzyılda yerleşim bulunmaktaydı. Ada da Lim Manastırı, St. Georges Kilisesi, St. Sion Şapeli ve bir jamaton bulunmaktadır. 1305 yılında yapılan manastır ve 1621 yılında yapılan kilise harap olmuşken 1766 yılında yapılan şapel ve jamaton halen ayaktadır.

Martıların Kuluçka Merkezi Ada

Özellikle bahar mevsiminde martıların kuluçka merkezi haline gelmektedir. Yumurtlayan çok sayıda martı, yumurtalarına zarar verilmemesi için özel bir önlem alınmıştır. Bir el yazması kitapta 1305 yılında yenilendiği belirtilen kilise; küçük ölçekte ele alınmış, serbest haç planında bir yapıdır. Köşe duvarları üzerinde yükselen dıştan silindirik kasnaklı konik külahlı merkez kubbenin dört tarafı, haçın kollarıyla genişletilmiştir.

Adır Adası İlkbahar Mevsiminde Martıların Kuluçka Merkezi Haline Geliyor

Doğu kol, dışa taşıntısı olmayan, içten yarım daire şeklinde bir forma sahip apsisle sonlanmıştır. Apsisin iki yanında yer alan dikdörtgen düzenlemeli pastophorionların kuzey ve güneydeki yan kollara, birer açıklıkları bulunmaktadır. Yapının yenilendiği dönemde batı girişine, kare düzenlemeli bir jamaton eklenmiştir. Kolları dışarıya yansıtılmış haç biçimli formlara hıristiyan mimarisinin başlangıç devrinde martyrion ve vaftiz Jıane yapıları olarak rastlanmış, daha sonra da Bizans mimarisinde kilise plan şeması olarak erken tarihli birkaç yapıda uygulanmış ancak sonraki dönemlerde devamı görülmemiştir.

Ermeni mimarisindeki en erken örnekleri, VII. yy.a tarihlenen Kafkasya’daki Astarak, Artik ve Lmbatavank kiliseleridir. Adır kilisesi, Pastophorionların konumlandırılışları ve apsis düzenlemesi bakımından XI. yy’a tarihlenen Kağızman’daki Çengelli kilisesi ile benzerlik göstermektedir.

Video: Burak Demir

Müzik: Cahit Engin

Kapak Fotoğrafı: Bülent Menteşe (@bujurnal​ )

#VanGölü#AdırAdası#GezilecekYerler

İlginizi Çekebilir

Eski Van Gravürleri

Van Şehri Gravürleri (1800’lü Yıllar)

Van Şehri Gravürleri (1800’lü Yıllar) Fotoğrafın olmadığı 1800-1900 yılları arasında Van’a gelen yabancı seyyah ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir