Van Diyarbakır ve Mardin Belediyelerine Kayyum Atandı İddiası

İçişleri Bakanlığı’nın; Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyum atadığı iddialarıyla sosyal medya çalkalanıyor.

İddiaya göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe, haklarında yürütülen soruşturmalar nedeniyle görevden alındı. İçişleri Bakanlığı’nın “Yürütülen adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için Anayasa’nın 127’inci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince” her üç belediye başkanını görevden aldığı ve aynı Kanun’un 45’nci maddesi uyarınca yerlerine belediye başkan vekilleri görevlendirildiği iddia ediliyor.

DİYARBAKIR BELEDİYE BAŞKANI MIZRAKLI’DAN İLK AÇIKLAMA: BİZE TEBLİĞ EDİLEN BİR DURUM YOK 

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alındığı iddiasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, “Bize tebliğ edilen bir durum yok” dedi.

Gazeteci İlhamı Işık’ın twitter üzerinden Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye başkanlarının görevden alındığı iddialarını paylaşmasının ardından Selçuk Mızraklı Gazete Fersude’den Newal Bulut’a konuştu.

Mızraklı yayılan iddialar hakkında kendilerine konu hakkında bir tebliğ gelmediğini aktararak, “Bu saatte tebliğ gelmez. Teyit ettirebileceğimiz bir yer yok. Önceden basına sızdırma alışkanlıkları hep var. Bu yolla bizim reflekslerimizi ölçmeye çalışıyorlar. Durumu takip edeceğiz. Bu tamamen bir hukuksuzluktur” ifadelerine yer verdi.

Anayasa dışına çıkılan bir durum olduğunu vurgulayan Mızraklı, “Hukuk dışılıktan uzaklaşmaları gerekiyor. Bu kararı taşıyabileceğimiz hukuk merci ne ise o merci ve kamuoyu vicdanında tartışılması gerekiyor. Türkiye’nin siyaset ortamının bu yeni bir darbe durumunu tartışması gerekiyor. İstanbul’da yaşananları nasıl ki bir ülke 3 ay konuştuysa, görünen o ki bir 3 hafta 3 ay konuşmak durumunda kalır. Bu durum Türkiye’deki iyiye gitme umutlarının bacağını kırmak olur. Bu kabul edilebilir bir durum değil” şeklinde konuşarak yaşanan bu durumu Türkiye siyaseti açısından umutları yok etme anlamına geldiğini vurguladı.

Kaynak: VanEkspres

İlginizi Çekebilir

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu Van‘ın Edremit Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.