Van Barosun'dan Çağrı
Van Barosu Vanspor'a Yapılan Saldırı İçin TFF'ye Çağrıda Bulunudu

Van Barosundan TFF’ye Çağrı

Van Barosu, haftasonu Sakarya’da oynan Vanspor Fk – Sakaryaspor maçı esnasında, Vanspor’a yapılan saldırıların incelenerek gerekli cezanın verilmesi nedeni ile TFF’ye çağrıda bulundu.

İşte Van Barosu’nun yaptığı o çağrı;

BASINA ve KAMUOYUNA

3 Kasım 2019 tarihinde Sakarya Atatürk Stadyumunda Sakaryaspor – Vanspor FK karşılaşmasında maçın başladığı ilk dakikalardan itibaren Sakarya spor taraftarları sportmenliğe aykırı bir şekilde kötü tezahüratalara başlamış, maç esnasında Sakarya spor futbolcuları da aynı şekilde sportmenlikle bağdaşmayacak tutum ve davranışlarıyla Van spor kulübünün futbolcularını tahrik etmiş, psikolojik olarak mücadelelerini kırmayı amaçlamış ve maç esnasında sportmenliğe aykırı şekilde Van sporlu futbolculara karşı fiziksel saldırılarda bulunmuşlardır. Buna rağmen şehrimizin takımı 2-0 galip durumda iken orta hakemin son derece yanlı tutum ve kararları haksız kartlar gösterilmesi neticesinde Van sporlu futbolcunun ihracı en nihayetinde Sakaryaspor’un maç sonunda maçı 4-2 kazanmasına neden olmuştur. 

Müsabaka esnasında Sakaryaspor tribünlerinden “PKK dışarı” tezahüratları yapılarak Van spor kulübü futbolcu, yönetici, teknik heyet ve taraftarları ırkçı saldıraya ve nefret söylemlerine maruz kalmışlardır.

Ev sahibi takım taraftarları tarafından müsabaka devam ederken sahaya sayısız pet şişe, bozuk para ve çakmak fırlatılarak Van sporlu futbolcuların mücadelesi sistematik olarak kırılmaya çalışılmıştır. Devre arasında soyunma odasına giden oyunculara, rakip takım oyuncuları, yöneticileri saldırıda bulunmuş ve güvenliği almak için körükte bulunan resmi güvenlik görevlisi tarafından sporcularımıza karşı fiziki saldırı yapılmıştır.

Vansporlu Futbolcu Darp Edilmiştir

Sahada yer alan futbolcuların yanı sıra protokol tribününde yönetim kurulu üyelerine de sözlü ve fiziki saldırılarda bulunulmuş, vahim saldırı maç sonunda da devam etmiştir. Soyunma odasına giden Vansporlu futbolculardan M.Sıddık İSTEMİ’ye fiziki saldırı yapılarak darp edilmiştir.

Şehrimizin güzide takımı olan Van spor camiasına adeta “terörist” muamelesi yapılarak ırkçı ve nefret söylemlere maruz kalmasını ve futbolcu ve yöneticilere karşı yapılan fiziki saldırıları kabul edilemez olduğunu belirterek, buna sebep olan Sakarya spor kulübü yöneticileri, futbolcuları, kulüp çalışanları ve suça karışmış taraftarlarının tespit edilerek şüpheliler haklarında adli tahkikatın başlatılması ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgililer hakkında tarafsız bir şekilde inceleme başlatarak 6222 sayılı “sporda şiddetin önlenmesi” yasası kapsamında gerekli tedbir ve yaptırımların uygulanmasını ivedilikle talep ediyoruz.

Bizler Van Barosu Yönetim Kurulu olarak şehrimizin takımına geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, konun takipçisi olacağımızı ve kulübümüze her türlü hukuki desteği sunmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla sunarız. 

 Van Barosu Yönetim Kurulu

İlginizi Çekebilir

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu

Van Edremit Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Duyurdu Van‘ın Edremit Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.