karşılıksız burs veren kurumlar kişiler kimdir
Vakıflar Genel Müdürlüğünün Burs Başvuruları Başladı

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Burs Başvuruları Başladı

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Burs Başvuruları Başladı

Vakıflar Genel Müdürlüğü öğrenci burs başvuruları ilköğretim, ortaöğretim ve liseler için başladı. Üniversiteler için de 1 Kasım’da başlayacak.

VGM tarafından yapılan açıklamada burs alacak adaylara 9 ay ödeme yapılacak.

Öğrenci burs başvuruları VGM bünyesinde başladı. Kamu kurumlarından karşılıksız burs almaya hak kazanan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanmıyor.

VGM bursları için adayların gereken koşulları belirtilen tarihlerde yerine getirmesi gerekmektedir.

Burs Veren Kurumlar arasında olan Vakıflar Genel Müdürlüğünün Burs Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Burs Başvuru Takvimi Yayınlandı VGM Son Tarihi Açıkladı

Türkiye’deki okulları kapsayan burs başvuruları için öğrencilerin TC vatandaşı olması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan güncel tarihlerin de takip edilmesi öneriliyor.

 Ortaöğretime devam eden öğrenciler 15-30 Ekim 2021

• Yükseköğrenim öğrencileri, 01-15 Kasım 2021

• Yabancı uyruklu üniversitelerdeki öğrenciler, 01-15 Kasım 2021 tarihleri arasında işlemleri tamamlamalıdır.

Ortaöğretim olarak belirtilen başvuru kategorisinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkate alınmaktadır.

Vakıflar Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılacak?

İnternetten Vakıflar burs başvurusu esnasında adaylar vgm.gov.tr adresini kullanmalıdır. Resmi site üzerinde Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları ve diğer merak edilen açıklamalar güncel olarak bulunabilir. Başvurularda belgelerin doğru ve eksiksiz şekilde sisteme yüklenmiş olması gerekmektedir.

VGM Ortaöğretim Burs Ücretleri Ne Kadar?

Burs başvurularında öğrenciler istenen belgelerle beraber başvurularını kapsamlı bir şekilde tamamlamış olmalıdır.

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup;

Ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL,

Yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL,

Yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir.

Kimler VGM Burslarından Yararlanamaz?

Burs başvurusu yapacak adaylar şu durumlarda burslardan faydalanamamaktadır:

Vatandaşlığı Türkiye’de olmayanlar

• Özel okullara devam edenler

• Açık öğretimde okuyanlar

• Örgün eğitim almayan öğrenciler

• Devam ettiği okul yurt dışında olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu için başvuru yapamamaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Burs Başvurularına İlişkin Yaptığı Açıklama

Genel Müdürlüğümüzce ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen “Ortaöğrenim Eğitim Yardımları” ile üniversite öğrencilerine verilen “Yükseköğrenim Bursları” ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları” için başvurular 2021 – 2022 eğitim yılında aşağıdaki tarihler arasında www.vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacaktır.

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Eğitim Yardımları ve Yükseköğrenim Bursları için alınan başvurular açık kontenjanlarımız nispetinde, aşağıda belirtilen ilgili mevzuata göre öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.

Başvuru alma, başvuru değerlendirme, burs bağlama ve takip işlemleri, Vakıflar Yönetmeliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği doğrultusunda yerine getirilmektedir.

Burs başvurularının sorunsuz ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için aşağıdaki hususlara DİKKAT edilmelidir.

•  Anne ve/veya babası hayatta olmayan ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere öncelik verilen eğitim yardımlarımızdan anasınıfında, özel okulda, açık öğretim ortaokulunda, açık öğretim lisesinde ya da mesleki açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler ile ailesinde ortaöğrenim bursu alan kardeşi olan öğrenciler,

Kamu Kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı veya burs alan öğrenciler ile Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar. Durumu ortaöğrenim bursu almaya engel öğrenciler başvuru yapsalar dahi başvurularının değerlendirmeye alınmayacağı unutulmamalıdır.

•  Geçtiğimiz eğitim dönemlerinde sosyal medyada ve internette Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları ile ilgili yanlış haberler yapıldığı ve başvuru alma adı altında kişisel verilerin toplanması amacıyla sahte sayfa ve hesaplar yayınlandığı görülmüştür. Bu nedenle bu türden sahte haber, sayfa ve hesaplara itibar edilmemesi ve Genel Müdürlüğümüz bursları ile ilgili her türlü duyuru ve başvuru işlemlerin www.vgm.gov.tr adresi üzerinden takip edilmesi önemlidir.

•   Başvuruların en sağlıklı ve kolay şekilde bilgisayardan yapıldığı unutulmamalıdır. Cep telefonu ya da tabletlerden, cihazların işletim sistemlerinin güncel olmamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle başvuru yapılırken sıkıntı yaşanabilmektedir.

•  Doğru ve kolay başvuru yapmak için başvuru yapmadan Başvuru Kılavuzları mutlaka okunmalıdır. Başvuru kılavuzlarına başvuru giriş ekranlarından ulaşabilirsiniz.

•  Başvurularınız başvuru formlarında beyan ettiğiniz bilgilerin ilgili kamu kurumlarından yapılan doğruluk kontrolleri yapılarak gerekmesi halinde sizlerden belge talep edilerek değerlendirilmektedir. Beyan edilen bilgilerin hatalı, yanlış ya da gerçeğe aykırı olduğu tespit edildiğinde başvurunuz iptal edileceğinden vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Başvuru süreleri içerisinde tekrar başvuru formuna girerek başvuru formunuzda beyan edilen bilgilerin güncellemeniz/değiştirmeniz mümkündür.

•  Başvuru sürelerinin tamamlanmasının ardından Bölge Müdürlüklerimiz başvurunuzun değerlendirilmesi için belge talebinde bulunabilirler. Bu nedenle başvuruda beyan edilen iletişim bilgileri (adres, cep telefonu, e-posta) güncel ve kullanılıyor olmalıdır. Belge talep edilmesi halinde belirtilen sürelerde belgelerin Bölge Müdürlüklerine iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde burs başvurunuz iptal edilir.

•  Başvuru formunda nüfus bilgilerinizi girebileceğiniz ekran açılmıyorsa, internete girdiğiniz yerdeki güvenlik ürünleri/cihazları formlarının açılmasını engelliyor olabilir. Özellikle kamu kurumlarından yapılan başvurularda bu sıkıntı yaşanabilmektedir.  Kurumunuzun Bilgi İşlemi ile görüşmek ya da Kurum dışından başvuru yapmak sorunu çözecektir.

Burs başvuru, değerlendirme ve sonuç açıklama dönemlerine ilişkin tüm duyurular www.vgm.gov.tr üzerinden yapılacaktır.

• ​Bölge Müdürlüklerimizin sorumluluk alanında bulunan illerin ve Bölge Müdürlüklerimizin iletişim bilgilerine buradan erişebilirsiniz.     

Burslarımız hakkında ayrıntılı bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’dan (SSS) faydalanabilirsiniz.

ORTAÖĞRENİM (ilkokul, ortaokul ve lise) BURS BAŞVURUNUZU BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir

son dakika resmi gazete

Dört Üniversite’nin Rektör’ü Değişti!

Dört Üniversite’nin Rektör’ü Değişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı… Dört Üniversite’nin Rektörü değişti! Son dakika Resmi Gazete haberi: Başkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir