Urartuların Sırrı Kef Kalesindeki Kazılarla Çözülecek

Urartuların Sırrı Kef Kalesindeki Kazılarla Çözülecek

Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki Kef Kalesi’nde 1964 yılında yapılan kazı çalışmalarının ardından ilk kazı yapıldı.

Ahlat Müze Müdürü Mikail Erçek’in başkanlığında ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Coşkun’un bilimsel danışmanlığında Kef Kalesi’nde kazı çalışması başlatıldı.

BİTLİS’İN ADİLCEVAZ İLÇESİNDEKİ KEF KALESİNDE İLK OLARAK 1964 YILINDA YAPILAN KAZININ İKİNCİ BU YIL YAPILDI. (ÖZKAN OLCAY – VAHİT OLCAY/BİTLİS-İHA) Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki Kef Kalesi’nde 1964 yılında yapılan kazı çalışmalarının ardından ilk kazı yapıldı.

II. Rusa tarafından ilçenin hakim tepesine yapılan kalede 1964 yılında yapılan kazılarda odalar ve saray bulunmuştu. Toplamda 140 oda bulunan kalede 45 yıl aradan sonra yeniden kazı çalışmalarına başlanılarak, fil ayakları ortaya çıkarıldı. Doç. Dr. İsmail Coşkun yaptığı açıklamada, “Kazılarımıza Kef Kalesi’nin stadel bölümü olan sarayın salon bölümünde devam etmekteyiz.

Buradaki devasa büyüklükteki fil ayaklarını ortaya çıkarıp, tekrardan ayağa kaldırma çalışmalarımız devam ediyor. Bu fil ayaklarından birini tekrardan ayağa kaldırdık. Kale kazısındaki önemli buluntular içerisinde Urartu mavisi olarak adlandırılan mavi bir boya, kırmızı ve sarı boyalar ile bunun dışında çivi yazılı belgeler tespit ettik.

Kef Kalesi, Adilcevaz ilçesine hakim bir konumda inşa edilmiş. II. Rusa tarafından kurulmuş bir kale. Milattan önce 7‘nci yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş. II. Rusa, M.Ö. 685-645 (40 yıl) yıllarında hüküm sürmüş. Döneminde imar faaliyetlerine önem veren önemli bir kral olmuştur.

Bu dönemde çok zengin kentler inşa etmiştir. Kazılar uzun bir dönem sürecektir” dedi.

#urartu #kefkalesi #kazı

İlginizi Çekebilir

trt-belgesel-van-tanıtım

TRT Belgesel Farkı ile Van’ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

TRT Belgesel Farkı ile Van’ın Tarihi, Kültürel ve Doğal Güzellikleri TRT Belgesel farkı ile Van’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.