Uluslararası Kedi Güzellik Yarışması 1.si Van Kedisi

15 ülkeden, 200’e yakın kedinin yarıştığı, İstanbul Uluslararası Kedi Yarışmasında, tüm kategorilerde en yüksek puanı ‘Su’ adlı Van Kedisi 1. oldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Van Kedi Villası’nda bakımı titizlikle yapılan ‘Su’ isimli kedi, İstanbul’da düzenlenen uluslararası kedi güzellik yarışmasında tüm ödülleri alarak güzelliğini de tescillemiş oldu.

İstanbul’da Uluslararası Kedi Güzellik Yarışması Düzenlendi

Van kedileri, 31 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da kapılarını açan Petzoo Türkiye 2019 Uluslararası Evcil Hayvan Ürün Malzeme ve Aksesuar Tedarikçileri Fuarı kapsamında Mutlu Kediler Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Uluslararası Mutlu Kediler Yarışması”nda podyuma çıktı.

İstanbul’da Düzenlenen Kedi Güzellik Yarışmasında 15 Ülkeden 200’e Yakın Kedi Yarıştı

‘Başak’ ve ‘Su’ isimli kardeş kediler, düzenlenen güzellik yarışmasında 15 farklı ülkeden yaklaşık 200 kedi ırkı arasında bütün ödülleri aldı. Özellikle ‘Su’ isimli kedi; en iyi tüy, en iyi ev kedisi, en iyi besili kedi ve en uyumlu kedi kategorisinde birinci oldu.

Yarışmanın 1.si ‘Su’ Adlı Van Kedisi Oldu


Cana yakınlığı, beyaz ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz  renkleri ve suya düşkünlüğüyle kentin en önemli değerlerinden olan Van kedileri, düzenlenen uluslararası yarışmayla birlikte güzelliklerini bütün dünyaya kanıtladı.

“Van kedisi şampiyonların şampiyonu oldu”

Tüm ödülleri alan kardeş kediler için Van Kedi Villası’nda bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, 15 ülkeden 200’e yakın kedi ırkının katıldığı yarışmaya Su isimli Van kedisiyle katıldıklarını belirtti. Van kedisinin bütün şampiyonların katıldığı yarışmada şampiyonların şampiyonu olduğunu ifade eden Rektör Şevli, “Van kedimiz düzenlenen yarışmada bütün ödülleri topladı. Çok güzel bir sonuçla döndüler. Bu yarışmayla da dünyanın en güzel kedisi olduğu tescillenmiş oldu. Emeği geçen Prof. Dr. Abdullah Kaya hocamıza teşekkür ediyoruz. Dünya güzeli kedimiz birincilik ödülünü aldı. Biz üniversite olarak kedimize sahip çıkacağız” dedi.

“Van kedisi, yarışmanın birincisi seçildi”

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya ise Başak ve Su isimli kedilerinin dünyanın 15 farklı ülkesinden birçok kedi ırkının katıldığı yarışmada boy gösterdiğini söyledi. Kaya, “Dünyadan farklı yerlerinden birçok kedi ırkı bu yarışmaya katıldı. Her kedi ırkı öncelikle kendi ırkıyla yarıştı. Kendi kategorisinde birinci olan kedi ırkıyla biz bir daha yarıştık. Biz bu kategorilerde birinci olduk. Dolayısıyla Van kedisi bu yarışmanın birincisi seçildi. En iyi tüy, en iyi ev kedisi, en iyi besili kedi ve en uyumlu kediler kategorisinde Van kedisi birinci oldu. Van kedisinin uluslararası anlamda tescillenmiş olması bizim için çok kıymetli” diye konuştu.

Şampiyonların Şampiyonu Van Kedisi Oldu

“Hedefimiz dünya şampiyonu olmak”

Van kedisinin artık uluslararası derece kaydı olduğuna dikkat çeken Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Uluslararası anlamda bize 5 nesil kayıt lazım. Biz bu kayıtlarımızın ilkini başlatmış olduk. Bu yarışmada en iyi kazanımımız da o oldu. Van kedisinin ve ilinin tanıtımında uluslararası anlamda çok büyük katkısının olacağını düşünüyoruz. Bu anlamda Van kedisine verilen emeğin boşa olmadığını ve giderek daha iyi bir performans gösterdiğini görmüş olduk. Hakemler Van kedisine inanılmaz ilgi gösteriyordu. Hakemlerin her dediğini harfiyen uygulayan kedi, yine Van kedisi oldu. Kedilerimiz adeta hakemlerle konuştular ve öyle birinci oldular.”

İlginizi Çekebilir

van gökyüzü gözlem etkinliği

Van’da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor

Van’da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor 9 – 12 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır Zerzevan’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.