Timurlenk Bozkurt Kimdir
Vanlı Şair Yazar Timurlenk Bozkurt'un Hayatı

Timurlenk Bozkurt Kimdir?

23.12.2019 tarihinde aramızda ayrılan Vanlı Şair-Yazar Timurlenk Bozkurt hakkında, Yayın Yönetmenliğini Usta Gazeteci Yılmaz Tekin’in yaptığı Memleketim Van Dergisindeki 20.04.2017 tarihli özel haberi.

O şehrini seven bir Van sevdalısı. Van’ın değerli şahsiyetlerinden biri olan Timurlenk Bozkurt, kadri ve kıymeti bilinmesi gereken bir Vanlı.

Şehrin yapı taşlarından birisi olan şair ve yazar Bozkurt’un babası Molla Bozo da şairdi. Kendisi de kalem erbabı. Van’ın bir kültür mirası ve Van için bir hazine olan Bozkurt, “Vanlı kadirşinastır, efendidir, merttir…”

O bir efsane…

100’den fazla şiir yazdı. Çocuklar Ağlamasın. Sana Bir Muştum Var. Vanlı Şairler Antaolojisi. Aylasın Şairi Elmas Yıldırım ve Egido’nun Hazin Sonu isimli kitapları bulunuyor. Nuh Palas Oteli isimli bir kitap daha yazıyor.

Sizin için bir efsane diyorlar” sorumuza cevaben: “Efsane diye bir şey yok Normal bir vatandaşım. Duayen! Geçenlerde Ümit Kayaçelebi benim için duayen diye yazmıştı, çok acayibime gitti.”

Vanlı Şair-Yazar Timurlenk Bozkurt

Gerçek bir Timurlenk

Timur demir anlamına geliyor. Bozkurt, bir bacağı kısa doğunca, aksak anlamına gelen lenk kelimesi de ekleniyor ve babası tarafından kendisine Timurlenk adı veriliyor.

Timurlenk Bozkurt kimdir?

İran’dan gelme bir aile olan Bozkurt’un babası Mehmet Ali bey (Molla Bozo) da şairdi ve 1927’de Van’a gelmişti. Bozkurt, “1930 yılında Van’da doğdum. Babam Türk’tür (Kuresünni’dir), annem Kürt’tür. Pinyaniş aşiretinden geliyoruz.” diyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde karayollarında çalıştı. Yıllarca sendikacılık ve kooperatifçilik yaptı. 18 yıl belediye meclis üyeliği, 5 yıl il genel meclis üyeliği yaptı. Emekli olan Bozkurt, ameliyat olduğu 2009’dan buyana yatağa bağımlı yaşıyor. Evli olan Bozkurt’un çocuğu yok.

Yaşayan Bir Efsaneydi

Eğitim hayatı

“İlkokulu okudu, ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirdi. Hastalanınca açıktan okuduğu üniversiteyi ikinci sınıfta terk etti.

O bir şair ve yazar

Cumhuriyet döneminde Van’da yayınlanan gazetelerde yazıları var. 1950’den beri şiir yazıyor. 30 yıl boyunca köşe yazan Bozkurt, hastalanınca artık gazetelerde yazamadı.

Sosyal medyada etkin

“87 yaşındayım birçok kişi sosyal medyada yazdıklarıma inanamıyor. 87 yaşındaki kişi bu ifadeleri nasıl yazar diyorlar.”

80 yıldır okuyorum

“Ben 87 yaşındayım 80 yıldır okuyorum. Kütüphanemde 3 binden fazla kitap var. Gençlere önerim devamlı okusunlar. Seyyid Kutup diyor ki 30 yıl kitap okudum fakat ne zaman ki Kuran’a döndüm, tüm okuduklarımın yanlış olduğunu anladım.”

Vanlı Şair Yazar Timurlenk Bozkurt

Risale-i Nur hayatını değiştirdi

“Esasen Risale-i Nur ile tanıştıktan sonra hayatım değişti. Yüksekova’da 26 yaşındayken sarılık hastalığına yakalandım. Yürüyemiyordum, doktor yok, eczane yok, ilaç yok. Bir askerle karşılaştım. Asker hastalığımı öğrendi.”

Hastalar risalesi…

“Aynı asker sabah namazında evime geldi ve sana bir ilaç getirdim dedi. Allah Allah, çok şaşırdım. Yüksekova’da ilaç bulunmaz, dedim. Ben de var dedi ve bir paket verdi gitti. Paketi açtım baktım Bediüzzaman’ın hastalar risalesi. Kitabı okumaya başladım, gece boyunca lambanın önünde sabaha kadar kitabı bitirdim. Sonra gitti gitti dedim. Annem dedi ne gitti oğlum. Bekarım o zaman, dedim sarılık gitti üzerimden, kollarından sarılığın gittiğini hissettim. Aynaya baktım gözlerimde de sarılık kalmamıştı ve iyileştim. 2009’a kadar ömrümde hastalanmadım ve Risale’i Nur okumaya devam ediyorum.”

Aşk tekil, sevgi çoğuldur

“Sevgi çoğuldur, aşk tekildir. İran şahının ikinci hanımının hizmetkarı Kanber, soruyor. Aşk nedir?  Cevap geliyor: Aşk tekil, sevgi ise çoğuldur. Ben şahın hanımıyım, onu severim ama ona aşık değilim der. Şah hanımının aşık olduğu genci öldürmüştür.”

Timurlenk Bozkurt Van’ın Sevilen Kanaat Önderlerindendi

VAN BENİM İÇİN BAMBAŞKADIR

“Van’da doğmuş ve Van’da hayat sürmüş ise hele kişi Vanlı ise Van’ın havasını teneffüs etmiş ise mesele bitmiştir. Vanlı ile sohbette Vanlının güzelliği vardır. Zira bir başkadır benim memleketim. Eşi melendi bulunmaz bir diyardır, benim güzel Van’ım.”

Dünyada Van ahirette iman

“Dünyada Van ahirette iman kelamı boşuna söylenmemiştir. Van halkı başkadır. Vanlının toyu ve düğünü güzeldir. Vanlı efendidir, merttir, kibardır, sakindir ve temizdir. Van her şeyiyle mükemmeldir. Bütün ilçeleri ile Van güzeldir.”

Necip Fazıl Van’a geldiğinde

“Necip fazıl Kısakürek 1961’de Van’a geldiğinde bir çay ocağında vatandaşlarla sohbet etti. Vanlı şair ve yazar Servet Mehterbaşıoğlu da vardı ve Kısakürek’e Kürtler, Türkler ve İslam ile ilgili bir soru sordu. Necip Fazıl, İslamiyet eğer lamba ise gaz lambasını yakarsınız ama üzerine camı koymazsanız etrafa ışık vermez işte Kürtler o cam, Türkler de ışığıdır dedi.” 

İlginizi Çekebilir

Van Bahçesaray Sonbahar

Saklı Cennette Bir Bukle Sonbahar

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen saklı cennet Van-Bahçesaray’da sonbahar güzelliği… Video: Burak Demir Müzik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir