Sanatçıların Aradığı O Ses İlk Röportajında Neler Söyledi?

Youtube’a yüklenen videoda kendi has üslubuyla Kürtçe klam okuyan gencin görüntüleri sosyal medyada kısa sürede gündem oldu. Zülfü Livaneli ve Mahsun Kırmızıgül, Kürtçe klam okuyan gence destek vereceklerini söyledikten gencin bulunması için çağrıda bulundu. Kısa süre sonra klam okuyan genç bulundu.

Youtube’a yüklenen videoda kendi has üslubuyla Kürtçe klam okuyan gencin görüntüleri sosyal medyada kısa sürede gündem oldu.

İşte Sanatçıların Aradığı O Vanlı Genç

Zülfü Livaneli ve Mahsun Kırmızıgül, Kürtçe klam okuyan gence destek vereceklerini söyledikten gencin bulunması için çağrıda bulundu. Kısa süre sonra klam okuyan genç bulundu.

Youtube’da ses analizleri yapar Emre Yücelen de genç türkücüye övgüler yağdırımıştı Youtube’da videoyu takipçileriyle birlikte canlı izleyen Yücelen “Olağanüstü okuyor, dinleyin”, “Okuma pozisyonu o kadar güzel ki…” yorumlarında bulundu. Yücelen, videonun sonunda takipçilerine “Ne olur bu çocuğu bulun” ifadelerini kullanmıştı.

Evrensel’den Cengiz Anıl Bölükbaş Kouştu

Evrensel’den Cengiz Anıl Bölükbaş, inşaatta klam okuduğu videosuyla gündeme gelen genç Murat Akbaşlı ile konuştu.

Haberde Akbaşlı’nın kısa bir biyografisine de yer veriliyor. Haberde aktarılan bilgilere göre 2000 doğumlu Murat, Van’da dünyaya geldi. Ailesi, Van’ın Saray ilçesine bağlı Turanköy Köyü’nden ve 10 kardeşli bir ailenin çocuğu.

Sekiz kız ve bir erkek kardeşi var. Kendisi ailenin 6. çocuğu. Ailenin dört çocuğu okurken geri kalanları ya işte çalışıyor ya da işsizler.

İlkokul 8. sınıfa kadar okumuş. 8. sınıfı bitirdikten sonra okulu bırakmış. Sebebini ise, “Olmadı abi, yapamadım” diyerek açıklıyor.

Okulu bırakmasının ardından çobanlık yapmış Murat. Van’da babasının koyunları varmış. Babası yılın altı ayı tarımla uğraşırken altı ay da oturuyormuş. Annesi ise ev hanımı. Belli bir süre çobanlık yaptıktan sonra Bursa’ya amcaoğlunun yanına gitmiş. Bursa’da belli bir süre inşaatlarda çalışmış. Boyacılık yapmış. Ardından Van’a gidip tekrardan İstanbul’a çalışmaya gitmiş.

Konu sosyal medyada gündem olan videoya geliyor. Hikayesi İstanbul’da geçen videonun nasıl çekildiğini Murat şöyle aktarıyor:

“İnşaatta çalışıyordum. Bir gün inşaatın mimarı yanıma geldi. ‘Şarkı söyle, videoya çekeceğim, sana kaset yapalım’ dedi. Ben de şarkı söylemeyi sevdiğim için okudum. Valla ben de bu kadar yayılacağını bilmiyordum. Zaten haberim yoktu. Görünce ben de şaşırdım. Bu kadar yayılması tesadüf…”

Aranan O Ses Van’da Çıktı

Aşık Veysel ve Şakiro Dinliyor

Murat, en çok Aşık Veysel’i ve Şakiro’yu sevdiğini paylaşıyor. Şarkı söylemeye ne zaman başladığı ve klamı bu kadar nasıl duygulu okuduğu sorusuna şöyle yanıt veriyor:

“Birçok dertle karşılaştım. Ondan dolayı böyle okuyorum herhalde. Küçükken evimizin bir odası vardı. 12 kişi o odada kalırdık. Hayatın kendisi çok yorucu zaten. Yaşadığım sorunlar, dertler beni şarkı söylemeye itti.”

Zülfü Livaneli’nin danışmanları Murat ile iletişime geçmiş. Murat’a, eğitim verileceği ve konserlere çıkarılmak istendiği söylenmiş.

Murat teklifi kabul etmiş. Murat, hayattan beklentilerini ise şu sözlerle aktarıyor:

“Huzur istiyorum abi, huzur olmayınca hiçbir şey olmuyor. Bir de daha iyi yaşam koşulları.”

Videoyu kendisine Ahval yazarı Nesrin Nas’ın gönderdiğini söyleyen Livaneli ise şunları söylüyor:

‘Dengbej Geleneği Devam Etmeli’

“Çok beğendim. Hakikaten çok olağanüstü bir yorumu ve sesi var. Böyle doğal, hayatın içinden söylüyor. Özel olarak şarkı ve türkü söylemeye uğraşmıyor. İşini yaparken, duvarı sıvarken söylüyor. O çok hoşuma gitti” dedi. Ayrınca dengbêj geleneğinin devam etmesi gerektiğini belirten Livaneli, “Dengbêj Türkiye’nin çok büyük bir zenginliği. Bu müzik tarzı devam etmeli. Dolayısıyla, Diyarbakır konseri başta olmak üzere belki konuk sanatçı olarak sahne verebilirim. Zaten böyle gençlere sahneler veriyorum. Ali İhsan diye bir arkadaşımızı da çıkarmıştık. Kısacası çocuğun sesini çok beğendim.”

WanHaber

İlginizi Çekebilir

van haber husumetli aileler

Van’da Husumetli Aileler Barıştırıldı

Van’da Husumetli Aileler Barıştırıldı Van’ın Çaldıran ilçesinde aralarında husumet bulunan iki aile kanaat önderlerinin girişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir