Rengi Hakkari’nin Van Gösterisine Yoğun İlgi

Hakkari Belediyesi Kültür ve Sanat İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 75 kişiden oluşan Reng-i Hakkari Sanat Topluluğu, Van’da sahne aldı.

Sosyal ve sanatsal zenginliğinin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından sahne alan topluluk, Kürtçe ve Türkçe müzik dinletisi sundu. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı programda bazı seyirciler, yer bulamadığı için etkinliği çok sayıda kişi ayakta izledi.

Hakkari Valiliği, Hakkari Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) iş birliğinde Van Devlet Tiyatroları Salonu’nda akşam saatlerinde düzenlenen etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Reng-i Hakkari Van Gösterisine Yoğun İlgi

Kürtçe ve Türkçe Şarkılar Seslendirildi

5 kişiden oluşan yöresel kıyafetli Reng-i Hakkari Grubundaki solistlerin Kürtçe ve Türkçe şarkılarıyla başlayan etkinlikte, yöresel kıyafetli Denbejler, Kürtçe uzun hava şarkılar da seslendirdi. Türkiye’nin farklı yörelerine ait oyun ve müzikleri sahnelendiği Rengi-Hakkari Van programında, grubun zeybek, teke, halay ve horon oyunları gösterisi ise büyük beğeni kazandı.

Gösteriyi 3 Bin Kişi İzledi

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı programda bazı seyirciler, yer bulamadığı için etkinliği ayakta izledi. Dışarıda kalan bazı vatandaşlar da çalınan müzik eşliğinde halay çekmesi dikkat çekti. Konsere, Hakkari Vali Yardımcı Aziz Gölbaşı, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez ve 3 bine yakın vatandaş katıldı. Program sonrası söz alan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ‘Emeği geçenlere teşekkür ederek, aynı etkinliği Nisan, Mayıs ayında tekrar Nur Tatar Spor salonunda yapmayı planladıklarını söyledi.

Rengi Hakkari Sanat Grubu Van’da Yoğun İlgi Gördü

Program, destek olan kurum yetkililerine plaketlerin verilmesiyle son buldu.

Kaynak: VanEkspres

İlginizi Çekebilir

Gölketlilerden Vanspr’a Moral

Gölketlilerden Vanspr'a Moral

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir