van hava durumu
Meteoroloji Van ve Çevre İller İçin Uyardı!

Meteoroloji Van ve Bölge İller İçin Uyardı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Hakkari, Van, Muş ve Bitlis için çığ, rüzgar ve toz taşınımı uyarısında bulundu.


Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu geçeceği, sabah saatlerinden itibaren Muş ve Bitlis çevrelerinin öğle saatlerinden itibaren ise Van ve Hakkari çevrelerinin aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçmesi beklendiği belirtildi. Ayrıca yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin edildiği açıklamada, “Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği beklenmektedir. Rüzgârın güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetli, yükseklerde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi tahmin ediliyor. Van Gölü hava durumu: parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; rüzgar: doğu ve kuzeydoğudan, akşam saatlerinden sonra doğusu güneydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde; dalga: 0,25 ila 0,75 m; görüş: iyi, yağış anında orta. il merkezleri için günün beklenen en yüksek sıcaklıklarının Bitlis 12, Van 14, Muş 11 ve Hakkâri’de 15 derece olması beklenmektedir” denildi.

“Çığ uyarısı”


Açıklamanın devamında ise, “Yapılan son değerlendirmelere göre bölge genelinde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir. Van ve Hakkari çevrelerinde gerçekleşmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtına kaynaklı çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direk devrilmesi, kar erimesi, ulaşımda aksamalar, toz taşınımı ve savrulması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

“Toz taşınımı uyarısı”


Açıklamanın sonunda ise, “Bölgemizde güney ve güneybatı yönlerinden esecek kuvvetli rüzgar ve fırtına ile birlikte çarşamba akşam saatlerinden sonra etkisini artırması beklenen Suriye kaynaklı toz taşınımının Hakkari, Bitlis ve Van çevrelerinde yer yer kuvvetli olmasına bağlı olarak görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.

İlginizi Çekebilir

van vaski su kesintisi duyurusu

VASKİ’den Su Kesintisi Uyarısı!

VASKİ’den Su Kesintisi Uyarısı! VASKİ, Van Merkezdeki bazı mahallelerde zorunlu su kesintisine gidileceğini duyurdu. VASKİ‘den …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.