Kuş Cenneti Van Gölü Havzası

Türkiye’nin sulak alanlarının 3’te 1’ini oluşturup yaklaşık 450 kuş türünden de 215’ini barındırmasıyla adeta bir Kuş Cenneti olan Van Gölü Havzasındaki kuş türlerinden bir çoğunu barındıran ve yakın zamanda sit alanı ilan edilerek korunma altına alınan Dilkaya Kuş Cennetidir.

DİLKAYA KUŞ CENNETİ NEREDE?

Van’ın Edremit ilçesine bağlı Dilkaya Mahallesi/köyü Van il merkezimizin 24 km güneybatısında 1660 rakımda Van Gölü kıyısında yer alıyor. Konumu itibari ile denize (Van Gölü) üçte iki kıyısı olan insanı büyüleyen güzelliğe sahip olan Dilkaya dil gibi denize uzanan konumundan dolayı bu ismi aldığı rivayet edilmektedir.

DİLKAYA’nın TARİHİ

Van Gölü sahilinde bulunan Dilkaya’nın geçmişi MÖ 3 bin yılına dayanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescilli arkeolojik sit alanları listesinde yer alan Dilkaya’da 1983-91 yılları arasında Van Araştırmaları Projesi çerçevesinde Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun başkanlığında kazılar yapılmış. Dilkaya Höyüğü Arkeolojik kazılarında çıkarılan ve yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen Yunan mitolojisinde bereket tanrısı olarak bilinen Fallos Van Müzesi’nde sergileniyor. Dilkaya kazılarda ortaya çıkan insan iskeletlerine ait kafataslarındaki ‘Pencere açma ameliyatı’ ile ilk beyin ameliyatının yapıldığı yer olarak da tarihe geçmiştir. Koruma altına alınmadığı ve restore edilmediği için definecilerin uğrak yerlerinden biri olan Dilkaya mezarlık alanı buluntuları Demir Çağı Anadolu’sundaki ölü gömme geleneğinin aydınlatılması konusunda da çok önemli sonuçlar vermiştir. Kazılarda gömme geleneğine bağlı olarak sandık mezarlar, kum sandık mezarlar, oda mezarlar ve urnelerden bulunmuştur.

DİLKAYA’ya NASIL GİDİLİR?

D 300 şehirlerarası Van-Bitlis karayolundan Edremit’ten Gevaş ilçemize giderken Çiçekli mahallesine varmadan sağa sapacaksınız. Köşkköy ile komşu olan Dilkaya mahallesine dar ama keyfili yoldan geçerek halk plajına varıyorsunuz. #VanEdremit #KuşCenneti #DilkayaDeltası

İlginizi Çekebilir

Van Mutfağı Yöresel Lezzetler

Van Mutfağı Sahur Lezzetleri

Van Mutfağı Sahur Lezzetleri Van mutfağı ve yemek kültürünü gönüllü olarak tanıtan Mavi Fularlılardan; Hilal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir