Kaynağını Cennetten Alan Müküs Çayı

Van’ın en kadim ilçelerinden olan Bahçesaray ilçesi, Van merkezden 2 saat ve 110 km uzaklıkta olup eşsiz doğası ile özellikle yazı mevsiminde milli bir parkı andırmaktadır.

Van Bahçesaray

Bahçesaray’ın Neyi Meşhur?

Yüksek dağların arasında ve yeşillikle çevrili el değmemiş coğrafyası ile özellikle ilkbaharda her köşesinin ayrı bir tabloya dönüştüğü ilçenin; ormanlık alanları, ceviz ağaçları, her derde şifa balı, kırmızı benekli alabalığı, ceviz oymacılığı ve Müküs Çayı bu eşsiz güzelliklerden sadece bir kaçıdır.

Van Bahçesaray

Van Bahçesaray Gezilecek ve Görülecek Yerler?

Bahçesaray / Müküs Çayı

Müküs Çayı, Bahçesaray ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olup mağarayı andıran bir dağın oyuğundan çıkan ve yöre halkı tarafından; Subaşı, Serkani veya Çeşme Mezin olarak da adlandırılmaktadır.

Van Bahçesaray Gezilecek Yerler Müküs Çayı

Su Hayatsa Müküs Çayı Hayatın Özüdür

Müküs Çayı, ilçenin su ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, kayaların arasında büyük bir coşku ile akmasıyla çıkardığı senfonik sesi, berrak görüntüsü ve özellikle yazın etrafa yaydığı serinliği ile eşsiz bir doğal güzellik sunmaktadır. Özellikle yazın piknik yapmak için ideal bir mesire alanıdır.

Van Bahçesaray Gezilecek Yerler Su Başı

Cennetten Gelen Su

İlçeyi ikiye bölerek uzun ve dar bir vadiden geçtikten sonra Pervari ilçesi ile buluşan Müküs Çayının kaynağına cennetten su damladığına inanılıyor.

Kış boyunca yağan karın eriyerek tek kaynaktan çıkıp saniyede 14 m3 su taşıyan Müküs Çayı aynı zamanda Dicle Nehrinin de başlangıcı ve ana kaynağıdır.

Müküs Çayı Her Mevsim Ayrı Güzel

Van’da İlk Korunma Altına Alınan Yer

Müküs Çay’nın diğer bir özelliği ise Van’ın ilk olarak sit alanı ilan edilip korunma altına alınan doğal güzelliğinin olmasıdır.

Bahçesaray’a hayat veren Müküs Çayı, Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün müracaatı ile 08.04.2019 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ‘Hassas Korunacak Alan’ olarak ilan edilmiştir.

Kaynağını Cennetten Alan Çay

Feqiye Teyran’a İlham Vermiş

Müküs Çayının güzelliği Kürt Edebiyatının önemli şairlerinden Feqiye Teyran’a da ilham vermiş ve ‘Ey av u av’ eserini yazdırmıştır.

Feqiye Teyran

Raftingin Yeni Gözdesi

Yüksek dağların eteklerindeki Karadeniz’den geri kalmayan yemyeşil doğası ile Rafting Sporu için de ideal bir mekan olup uluslararası rafting yarışmalarına ev sahipliği yapabilecek parkurlar bulunmaktadır.

Son yıllarda ilçede kurulan rafting takımı ve doğaseverlerin gerçekleştirdiği etkinliklerle raftinge olan ilgi gittikçe artmaktadır.

Raftingin Yeni Gözdesi

Bu anlamda, Türkiye Rafting Federasyonunca 2019 yılında düzenlenen Türkiye Rafting Şampiyonasının 2. ayak yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır.

Şampiyonaya çeşitli illerden katılan 370 sporcu, ilçe merkezinden geçen Müküs Çayı’ndaki 5,5 kilometrelik parkurda dereceye girebilmek için ter döktü.

Kırmızı Benekli Alabalağın Yuvası

İlçeye katkılarını saymakla bitiremediğimiz coşkunluğu ve berraklığı ile Müküs Çayı, bir doğa harikası olan Kırmızı Benekli Alabalıklara da ev sahipliği yapmaktadır.

Kırmızı Benekli Alabalık

Velhası Sıcak Bir Yaz Günü;

Berrak suyunda alınan abdestle kılınan namazı ile huzur veren

Buz gibi akan suyun içine attığınız meyveleri serinleten

Çayın kenarında kurulu sofraları bereketlendirip

İçilen çaylarla hoş sohbetler yapılan

Tadına doyum olmaz daha nice güzelliği ile

Bahçesaray’a Hayat Veren Çay

Müküs Çayı Sizleri Bahçesaray’a Davet Ediyor..

İlginizi Çekebilir

Vanlı Nihat Hoca Gezi Vlog

Dede ve Babaannede Keyifli Bir Haftasonu (Vlog)

Dede ve Babaannede Keyifli Bir Haftasonu Cümbür cemaat, dede ve babaanneyi ziyaret edip keyifli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir