Kaybolan Mesleklerden; Tenekecilik

Van’ın en eski çarşılarından olan Tenekeciler Çarşısı, özellikle doğal gazın yaygınlaşması ile eski hareketliliğini yitiriyor.

Van’ın en eski çarşılarından Tenekeciler Çarşısının 35 yıllık esnafı olan Mesut Anter, gıda ve ambalaj sektörünün gelişmesi, kaloriferli ve doğal gazın yaygınlaşması gibi nedenlerle işlerinin yarı yarıya düştüğünü belirtiyor.

Van’ın Yarım Asırlık Tarihi Tenekeciler Çarşısı

Tenekecilik Nedir?

Tenekeden çeşitli eşya yapan ustalara tenekeci denir. Tenekeciler tenekeleri kesip biçer, onlara çeşitli şekiller verir, üzerlerine kabartmalar yapar ve lehim yaparak parçaları birleştirir. Teneke yumuşak çelikten üretilen, üzeri kalay kaplı ince sacdır. Binalarda şortan, çatı olukları, soba, soba boru ve dirsekleri, maşrapalar, idare lambaları, huniler, fıskiyeler, pekmez ve yağ-peynir kapları, semevarler…

Tenekeci ustaların hünerli ellerinden çıkan araç gereçlerden birkaçıdır. Diğer kaybolan meslekler gibi tenekecilik de, gıda ve ambalaj sektörünün gelişmesi, maden kömürünün ısıtmada kullanılması, doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ve kaloriferli ısıtma sistemlerinin refah nedeniyle tercih edilmesi gibi nedenlerden gözden düştü.

İlginizi Çekebilir

Eski Van Fotograflari

Van’ın Yüz Yıllık Değişimi

Urartu Krallığı’na uzun yıllar başkentlik yapan Van‘ın, özellikle son yüz yılda yaşadığı değişim Anadolu Ajansının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir