Haber Türk Yazarı Van’daki Korkunç Olayı Köşesine Taşıdı

Habertürk Gazetesi yazası Sevilay Yılman, Van Özalp’ta iki genç kızın hayatının tehlikede olduğunu belirterek ‘Yalvarıyorum geç kalmayın’ dedi.

Habertürk Gazetesi Yazarı Sevilay Yılman, bugünkü köşe yazısında Van’da meydana gelen bir olaydan bahsederek yardım istedi.

İşte Yılman’ın bugünkü köşe yazısı:

Dün akşam saatleriydi…

Instagram hesabımda; “Sevilay Abla lütfen yardım et!” diyerek feryat eden bir takipçim Van’ın Özalp İlçesi’ne bağlı Aşağı Tulgalı köyünde 14 yaşında bir kız çocuğunun berdel töresine kurban edilmek üzere olduğunu iddia ediyordu.

Bir saniye bile düşünmeden aldım tüm bilgileri ve doğru olup olmadığını sorgulamak için de telefonlara asıldım.

Ve saatlerce boğuştuğum telefonlar sonrası öğrendim ki iddiaların tamamı doğru.

Size önce olayı kısaca özetleyeyim…

Yaklaşık 1 ay evvel Özalp’ın Sağmallılar köyünde yaşayan Bahar Erbulun adlı 22 yaşındaki genç kız 30 kilometre ötedeki Aşağı Tulgalı köyünden Harun Akçan’la evlenmek üzere evini terk ediyor.

Babası Burhan Erbulun’un kendisini istemediği biriyle zorla evlendirme gayretleriyle başa çıkamadığı için kapıyı çarpıp çıkmak zorunda kalan Bahar’ın bu tavrı ise sert tepkiyle karşılanıyor.

Ve hayatının nasıl şekilleneceğine karar verebilme yaşında olmasına rağmen Bahar’ın kendi rızası ile gelin gitmesini kabullenmeyen baba Burhan Erbulun hem Bahar’a hem de kocasının ailesine tehditle baskı yapmaya başlıyor.

“Bu işi ancak kan temizler!” diye bağırıp çağıran Özalp Belediyesi çalışanı baba Burhan Erbulun’un öfkesini ise köyün yaşlı başlı insanları dahi kimse dindiremiyor.

Sonunda devreye sözü dinlenen ağabeyi Zeki Erbulun giriyor ve Bahar’ın affının ancak “berdel” geleneğinin devreye girmesi ile mümkün olabileceğini söylüyor.

Oğulları Harun’un sevdiği kız Bahar’ı eş alması için defalarca Baba Burhan Erbulun’un kapısını çalan ancak her defasında kapıyı suratlarına çarpan Akcan Ailesi de Berdel teklifine eli mahkum evet diyor.

Ve Harun’un ailesinden bir başka kızın Bahar’ın erkek kardeşi Erkan Erbulun’la evlendirilmesine karar veriliyor.

Ancak Harun’un berdele kurban vereceği bir kız kardeşi yok!

Olmadığı için de amca Zabit Akcan’dan destek isteniyor ve kurbanın onun 14 yaşındaki kızı olmasında fikir birliğine varılıyor.

Ve Bahar’ın gelin gittiği aileye berdel şartı ile boyun eğdiren baba Burhan Erbulun ve kardeşi Zeki Erbulun resmi nikahta şart koşulan yaş sınırını ayarlamak için girişimlere başlıyor.

Öğrendiğim kadarıyla da kurban A.A.’nın 4 yaş büyütülmesi için; “Yaşı 18 ancak doğduğu günden bu yana nüfus cüzdanı yok!” denilerek o coğrafyada çocuk yaştaki evlilikleri resmi kılabilmek için mahkemeye başvurulan yöntem kullanılıyor.

Biliyorum tamamınız okurken yazdıklarımı, kulaklarınıza gözlerinize inanamıyorsunuz ama maalesef doğru!

Hem de yüzde yüz!

Tarafıma bu olayı ihbar edenlerin adlarını yazmam elbette ki mümkün değil.

Ancak sonrasında teyidini almak için kendi çabalarımla ulaştığım birkaç telefon görüşmesinden bahsedeceğim.

Bunlardan biri AK Parti İlçe Başkanı Ercan Ağır oldu.

Niye onu aradım?

Bu ihbarı yapanlar Ağır’ın tüm hikayeden haberdar olduğunu ve berdel olayını engellemek için de epeyce mücadele ettiğini ilettiler.

Gerçekten de doğruymuş bu söylenen…

“Duyduğum kadarıyla kızın yaşı küçük ve zorla gelin verilecek korkusu ile hüngür hüngür ağlıyor her gün. Haberi aldığımda kendisi de partimizin eski bir mensubu olan ve hatta şu anda da belediye meclis üyeliği görevini yerine getiren Zeki Erbulun’la kardeşini aradım hemen. Ve defalarca görüştüm. Ama maalesef berdel ısrarından bir türlü vazgeçiremedim! Ben de hatta bunun üzerine ilçenin mülki amiri olan Kaymakam Abdülkadir Çelik’e durumu haber verdim. Olay şimdi onların bilgisi dahilinde ve kontrolünde.”

Sonrasında da Kaymakam Abdülkadir Çelik’i aradım tabii…

Ercan Ağır’ın dediği gibi olaydan haberdar ve herhangi bir facia yaşanmasın yani kan dökülmesin diye de jandarmayı bilgilendirmiş Abdülkadir Bey.

İnanılır gibi değil ama buna rağmen baba Burhan Erbulun hala aynı noktada…

Devletin temsilcisi olan kendisinin; “Ne Bahar ve kocasının canına kastetmenize müsaade ederiz ne de berdele!” demesine rağmen hala; “Kızımı kaçırdılar! Bunun hesabını verecekler! Ya kanla ya da berdelle ödeyecekler!” inadına devam ettiğini aktarıyor babanın.

Yani bu günlerde korkunç bir trajedi yaşanıyor Van’ın Özalp ilçesinde değerli okurlarım…

Hem sevdiği adamla evlenmeyi tercih ettiği için Bahar’ın hem de amcasının oğlu sevdiği kadınla hayatını birleştirdiği için bunun bedelini ödemeye mecbur kılınan 14 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatı büyük tehlikede.

Söylenecek elbette ki çok şey var bu zorbalığın, bu cahil zihniyetin üzerine…

Ama şu anda önceliğim en yüksek mertebeden bir elin uzanmasını sağlayarak bu berdeli durdurmak ve Bahar’ın yaşam hakkını garanti altına almak…

O nedenle izninizle şimdi buradan güç sahibi tüm yetkililere sesleniyorum…

Çünkü belli ki yaşadığı çağın farkında olmayan bu zorba, töresi batasıca baba Burhan Erbulun ve kardeşi Zeki Erbulun’u ancak onlar durdurabilir!

Wan Haber

İlginizi Çekebilir

Van Bilgi Yarışması Sorular

Yarışmalarında Çıkmış Van Soruları

Daha Önce Yarışmalarında Çıkmış Van Soruları… ‘Van Balığı’ olarak da bilinen balığın adı nedir? Hangisinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir