Eski Bir Van Türküsü

Ömrünü Van Folklorüne ve Van’ın tanıtımına adayan Van’ın Ak Saçlı Bilge Ozanı Fevzi Levendoğlu’nun konuk olduğu TRT programında seslendirdiği kendisine ait Pişik Türküsü.

Ömrünü Van Folklorüne ve Van Tanıtımına Adayan Fevzi Levendoğlu

Fevzi Levendoğlu Kimdir?

1927 yılında Van’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Van’da tamamladı. 1953 yılında Sivas Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu.

1983 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1953-1964 yılları arasında Van İkinisan İlkokulu’nda öğretmen olarak görev yaptı. 1964-1992 yılları arasında Eğitim Araçları Merkezi müdürlüğünü yaptı.

Van’ın Ak Saçlı Bilge Ozanı Fevzi Levendoğlu

Van Turizm ve Folklor Derneği’ni kurarak 10 yıl bu derneğin başkanlığında bulundu. Uzun yıllar Türkiye Yardım Sevenler Derneği Van Şube başkanlığını yürüttü.

Van yöresi halk kültürü hakkında; maniler, tekerlemeler, türküler, bilmeceler, ninniler, halk oyunları, atasözleri, deyimler, dualar, beddualar, inanışlar ve adetler ile ilgili birçok derleme yaptı. Vanımız ve Folklorumuz isimli bir de kitabı bulunmaktadır.

Van’ın Unutulmazlarından Fevzi Levendoğlu

Ömrünü Van kültürüne adayan emekli öğretmen ve gönüllü kültür elçisi Fevzi Levendoğlu  2010 yılında Van Valiliği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi öncülüğünde “Ahde Vefa” isimli albümünde,  kendisine  ait  “Pişik” ve diğer Van yöresi türkülerini seslendirdi. 

Vanspor başta olmak üzere çeşitli dernek ve kuruluşlarda yöneticilik yaptı. Sosyal  hayatın içinde olan üç çocuk babası Fevzi Levendoğlu 14 Şubat 2012 tarihinde vefat etti.

İlginizi Çekebilir

Eski Van Gravürleri

Van Şehri Gravürleri (1800’lü Yıllar)

Van Şehri Gravürleri (1800’lü Yıllar) Fotoğrafın olmadığı 1800-1900 yılları arasında Van’a gelen yabancı seyyah ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir