Ertelenen Vanspor Kongresi Yine Riskte!

Vanspor Futbol Kulübü’nde kongre belirsizliği sürüyor. 8 Ağustos’ta yapılması planlanan fakat gerekli çoğunluk sağlanmadığı için ertelenen kongrenin 15 Ağustos 2020 Cumartesi günü yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. İçişleri Bakanlığı, yayınlandığı genelge ile Türkiye’nin 81 ilindeki kongreleri 31 Ekim’e kadar 2’nci kez erteledi. Bu durumda tüm gözler Vanspor Futbol Kulübü’nün yapacağı kongreye çevrildi.

Endişeli Bekleyiş Devam Ediyor

Vanspor Futbol Kulübü’nde endişeli bekleyiş devam ediyor. 8 Ağustos’ta Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılması planlanan fakat delegelerin yeterli çoğunluğu sağlamamasından dolayı kongre 15 Ağustos’a ertelenmişti. İçişleri Bakanlığı daha önce 31 Temmuz’a kadar ertelediği 81 ildeki derneklerin genel kurul toplantılarını koronavirüs salgını nedeniyle yayımladığı genelge ile 31 Ekim’e kadar erteledi. Bu durumda Vanspor’un kongresinin yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığınca derneklerin bildirim ve beyannamelerini verme süreleri 31.10.2020’ye kadar uzatılmış, genel kurul toplantıları ise 31.10.2020’den sonra 30 gün içinde yapılmak üzere ertelenmiştir. Derneklerin erteleme tarihinden önce önemli ölçüde zorunluluk arz eden hallerde genel kurul toplantısı yapmalarına Bakanlığımızca izin verilebilecek olup başvurular Valiliğimize yapılacaktır” denildi.

VANSPOR KONGRESİ YAPILACAK MI, YOKSA GENELGEYE Mİ TAKILACAK?

Bakanlığın bu açıklamasının üzerine, Vanspor Futbol Kulübü tarafından herhangi bir izin girişiminin olmadığı öğrenildi. Kongre yapılmaması halinde Vanspor Futbol Kulübü’nün akıbetinin ne olacağı Vanlılar tarafından merak ediliyor. 

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karar sonrası, Vanspor Futbol Kulübü’nün kongresini yapabilmesi için Van Valiliği’ne başvurması gerekiyor. Bugüne kadar Vanspor Futbol Kulübü tarafından Van Valiliği’ne herhangi bir müracaatın yapılmadığı öğrenildi. Vanspor, izinsiz olarak kongresini gerçekleştirmesi halinde, idari para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca izin alınmadan yapılacak kongrede seçilecek olan yönetim için herhangi bir üyenin mahkemeye yapacağı itiraz ile seçilen yönetimin düşme ve kongrenin geçersiz sayılma riskinin olduğu öğrenildi.

Bu durumda tüm gözler 15 Ağustos 2020 Cumartesi günü yapılacak olan Vanspor kongresine çevrildi.

Vanspor Futbol Kulübü kongresini gerçekleştirebilmesi için Van Valiliği’ne yazılı müracaatta bulunması gerekiyor. Van Valiliği ise yapılan müracaatı İçişleri Bakanlığı’na göndererek onay alması gerekiyor. Bakanlığın uygun görmesi halinde Vanspor’un kongresi gerçekleştirilecek. Bu durumda İçişleri Bakanlığı Vanspor’un kongresini mücbir sebep sayarak yapılmasına müsaade edebilir.

Kongrenin bakanlıktan izin alınmadan yapılması halinde yapılacak itiraz sonucu veya izin alınmadığı için yapılmaması halinde mevcut yönetim 31 Ekim’e kadar iş başında kalacak.

KONGRESİNİ YAPAMAZSA, VANSPOR SEZONA NASIL BAŞLAYACAK?


Vanspor Futbol Kulübü kongresini yapamaması halinde mevcut durumu nasıl olacak merak ediliyor.

Mevcut yönetim maddi imkânlarının olmadığından dolayı olağanüstü kongre kararı almış ve göreve talip olmadıklarını belirterek, aday olmamıştı.

Kongrenin yapılamaması halinde, mevcut yönetimin 31 Ekim’e kadar devam etmesi söz konusu. Bu durumda sahaya nasıl bir takımın çıkacağı merak ediliyor. Futbolcusu, tesisi, hocası, malzemesi ve kulüp çalışanlarının olmadığı Vanspor’da süreç nasıl işleyecek bilinmiyor. 

Vanspor’da SKK ve Vergi borcu, Futbolcu alacakları dururken, mevcut yönetimin bu şartlarda nasıl hareket edeceği merak ediliyor. Vanspor bu borçlarını yatıramazsa transfer tahtasının açılmaması, futbolcu tranferinin yapılamaması ve sahaya takım çıkarılamaması yönetimin önünde duran en büyük sorun. Bu durumda Vanspor Futbol Kulübü sezona nasıl başlayacak?

Vanspor’un rakipleri futbolcu transferlerini tamamlayıp kendi tesislerinde çalışmalarına başlarken, Vanspor’da şuana kadar herhangi bir transfer hazırlığı dahi yok. Vanspor’un bu sezon sahaya nasıl çıkacağı merak ediliyor. Yapılamayan kongre nedeniyle, yeni sezonla ilgili hiçbir çalışmanın yapılmadığı kulüpte, endişeli bir bekleyiş devam ediyor. 

“Herşey Van ve Vanspor için” diyenler, Van’ı ve Vanspor’u unutmuş, sen-ben kavgası ile gündemde yer alıyor.

Vanspor Kongresi’nin 2’inci toplantısına 3 gün kalmasına rağmen, kongrenin yapılıp yapılmayacağı, yeni bir yönetimin oluşup oluşmayacağı, borçların ödenip transfer tahtasının açılıp açılmayacağı, yeni sezonda sahaya bir takımın çıkarılıp çıkarılmayacağı belirsizliğini koruyor. 

CEVABI BİLİNMEYEN EN BÜYÜK SORU

Suların bir türlü durulmadığı Vanspor Futbol Kulübü ligden çekilme riski ile karşı karşıya kalır mı?

Kaynak: Van Postası Gazetesi

İlginizi Çekebilir

Van Bilgi Yarışması Sorular

Yarışmalarında Çıkmış Van Soruları

Daha Önce Yarışmalarında Çıkmış Van Soruları… ‘Van Balığı’ olarak da bilinen balığın adı nedir? Hangisinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir