Emine Erdoğan’ın Van Gölü Hassasiyeti

Emine Erdoğan’ın Van Gölü Hassasiyeti

Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan, katıldığı Van Gölü Sempozyumu sonrası sosyal medya hesabından Van Gölü hassasiyeti ile ilgili paylaşım yaptı.

Erdoğan’ın, bir milyona yaklaşık takipçisi olan sosyal medya hesabında yaptığı Van Gölü hassasiyeti paylaşımı takipçileri tarafından oldukça ilgi gördü.

Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Van’da yaptığı bir dizi inceleme sonrası katıldığı Van Gölü Sempozyumunda, kökleri milattan önceye uzanan bu bilgelik şehrinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Van’a gelmek, bir hazine sandığının kapağını açmak gibi.”

Van’ın birlikte yaşam kültürünün engin tecrübesine sahip olduğunu belirten Erdoğan,

“Van, tarih arayana tarih, kültür arayana kültür sunuyor. Gastronomi meraklısına lezzet, doğaya hasret kalana ise, taze nefes veriyor. Hoşap Kalesi, Meher Kapı, Peri Bacaları, Muradiye Şelalesi gibi harikalar, saymakla bitmez. Şehri çevreleyen kaleler, camiler, havralar ve kiliseler, bunun göstergesidir.” diye konuştu.

NASA’nın geçtiğimiz günlerde dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğrafları arasında bir yarışma düzenlediğini anımsatan Emine Erdoğan, Van Gölü’nün tüm dünyadan gelen oylarla, bu yarışmada birinci olduğunu vurguladı. Bunun herkes için büyük bir sevinç vesilesi olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim ülkemiz, doğudan batıya, kuzeyden güneye, insana cenneti hatırlatan sayısız doğal güzelliğe sahip. Her birini, değerini anlayarak korumak, hepimizin asli görevi. Van Gölü’müz, dünyanın en büyük tuzlu ve sodalı gölüdür. Göl diyoruz ama adeta bir denizdir. Büyüklüğü, Marmara Denizi’nin üçte biri kadar. Anadolu’nun doğusunda, bakan herkesi mest eden, mavi bir şölendir. Kapalı bir havza olmasıyla da dünyada eşsiz bir konuma sahip. Muhteşem bir ekosistemi var. Van Gölü, endemik bir tür olan inci kefali ve mercan balığının yegane yuvasıdır. Su altında, keşfedilmeyi bekleyen bir tarih vardır. Mimari kalıntılar, Selçuklu mezar taşları ve derinlerde saklı, nice hikaye, gölün sularına karışmış.”

“Van Gölü’nü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” Hazırlandı

Erdoğan, Van Gölü’nü korumak için 2019’da bir çalışma başlatıldığını vurgulayarak, kurumların iş birliği ile “Van Gölü’nü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” hazırlandığını dile getirdi. Gölün suyunun korunması için, çevre koruma bölge ilanı sürecini de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüteceği müjdesini veren Emine Erdoğan, bu girişimin kayda değer sonuçlar vermesini umut ettiğini kaydetti.

Emine Erdoğan, bu kapsamda, gölün dip temizliğinin yapılacağını, atık-su yönetiminin sağlanacağını ve ilaveten, entegre katı atık yönetimi oluşturulacağını anlattı.

“Bu eylem planıyla, Van Gölü inşallah layıkıyla korunacak.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Van Gölü, gerçekten de ülkemizin gerdanında safir bir kolye gibi parlıyor. Van Gölü elbette sadece Van’ı ilgilendirmiyor. Bitlis ve havzadaki il ve ilçeleri, kasaba ve köyleri de ilgilendiriyor. Tabii, eğitim çalışmaları da üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus. Çocuklarımıza, çevre konulu eğitimler verilecek inşallah. Meseleyi onlara doğru anlatabilirsek, Van Gölü etrafında zaten esaslı bir koruma kalkanı oluşacağını düşünüyorum. İnşallah, bakanlığımızın, belediyelerimizin ve bilim insanlarımızın ortak çabasıyla Van Gölü’müz, sürekli iyileşecek.”

“Yeryüzü tuvaline çizilmiş tabiat resminden daha yüksek bir sanat yok! Fakat maalesef, insan kaynaklı sebeplerle, bu tabloyu meydana getiren güzellikler yavaş yavaş siliniyor.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kuruyan göller, ırmaklar, dereler, insanlığın kaldırdığı en hüzünlü cenazelerdir. Yeryüzü sularının kuruyan her damlası, yıkılan bir yuva demektir. Çünkü ekosistem çökünce, yurtsuz kalan balıklar, kuşlar, bitkiler ve nice canlılar yok oluyor. Ayrıca, su kaynakları, birçok insanın da geçim kaynağı. Tükenmeleri halinde, geriye çaresiz insanlar kalıyor.”

Van Gölü’nün korunması amacıyla başlatılan bu projenin her daim destekçisi olacağını aktaran Emine Erdoğan Hanımefendi, “Yeter ki, kurumlarımız doğru işler yapsınlar. Bakanlığımız, belediyelerimiz, üniversitelerimiz iş birliği içinde olsunlar. İnşallah bir daha ki gelişimizde kayda değer sonuçlar görmeyi umut ediyorum.” dedi.

#VanGölü #VanGölüKirlenmesin #DünyaOrtakEvimiz

İlginizi Çekebilir

Van 'ın Unutulmaz Yüzleri

Van’ın Güzel Ruhlu İnsanları ( Delileri / Meczupları )

Van‘ın Güzel Ruhlu İnsanları ( Delileri / Meczupları ) Her birinin ayrı bir trajik hikayesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir