van yyü haber
Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde 5 YYÜ'lü

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde 5 YYÜ’lü

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde 5 YYÜ’lü

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden 5 öğretim üyesi, Stanford Üniversitesinin Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesine girmeyi başardı.

Stanford Üniversitesinden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listede Türkiye’den 1.150 bilim insanı yer alırken, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden 5 isim listeye girdi.

Bilimsel, teknik ve tıbbi içerik konusunda uzmanlaşmış olan Hollanda merkezli yayıncılık şirketi Elsevier tarafından yayımlanan listede; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyelerinden;

Prof. Dr. Cemil Tunç, Uygulamalı Matematik alanında 229.
Prof. Dr. Mehmet Aslan, Genetik Klinik-Tıp alanında 425.
Doç. Dr. Halil Durak, Kimya Mühendisliği- Enerji alanında 559.
Prof. Dr. Yavuz Yardım, Analitik Kimya alanında 924.
Prof. Dr. Murat Rakap, Fiziko Kimya-Enerji alanında 1651. sırada yer aldı.

Sıralama, “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride listelendi. Listenin oluşturulmasında; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı. 2020 yılına ait yayınların bu kriterlere göre sıralandığı listede, “yıllık etki” kategorisinde toplam 190 bin 63 bilim insanı değerlendirildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yönetimi olarak öğretim üyelerimizin bu önemli başarılarını kutlar, akademisyenlerimizin daha büyük başarılar elde edebilmeleri için kendilerine her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi belirtiriz. 

İlginizi Çekebilir

van asayiş haberleri

Van’da Aranan Şahıs Çalıştığı İnşaatta Yakalandı

Van’da Aranan Şahıs Çalıştığı İnşaatta Yakalandı Van il Jandarma Komutanlığı, Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir