Van Valiliği Duyuru
65 Yaş Üstü Vatandaşlarımızın Seyahatleri İle İlgili İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı Duyurusu

65 Yaş Üstü Vatandaşların Seyahati ile İlgili Duyuru

Van Valiliği, 65 Yaş üstü vatandaşların seyahatleri ile ilgili İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararını duyurdu…

Yapılan Duyuruda;


İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.05.2020 tarih ve 2020/46 sayılı kararı
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 21.03.2020 tarih ve 2020/7 sayılı kararımızla sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

*65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir.


*65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak için; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin;

*Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.


*Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Valilik/Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır.


*Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.


*İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

*Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır.


*65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.


*İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir.

*Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir

Haber Türk Yazarı Van’daki Korkunç Olayı Köşesine Taşıdı

Haber Türk Yazarı Van'daki Korkunç Olayı Köşesine Taşıdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir