Vanspor Köşe Yazıları
İlhan Siyahtaş Vanspor'un Zaferini Yazdı

2. Lige Merhaba!

Yeni Doğu Gazetesi Yazarı ve Van Tivi Spor Yorumcusu İlhan Siyahtaş Vanspor‘un Şampiyonluğunu yazdığı “2.Lige Merhaba” başlıklı köşe yazısı;

Uzun yıllardır özlemle beklediğimiz 2. Lig hayallerimiz nihayet gerçekleşti.

Sezon başından buyana ciddi sıkıntılar yaşayan ve birçok olumsuz gelişmelerin yaşanmasına rağmen Van Büyükşehir Belediyespor’un 2. Lig’e çıkması gerçekten büyük bir başarı olduğunu söylemek isterim. Sezon Başında İş adamı Servet Yenitürk’e o dönemin valisi teklif götürüyor, kulübün başına geçmesini istediğini ve maddi manevi destek vereceği sözünü vermişti. Bu söz ile birlikte Van Büyükşehir Belediyespor kulübüne yeni bir yönetim ile gelen Servet Yenitürk artık Van Büyükşehir Belediyespor’un başkanıydı.

Başkanlığını yaptığı kulübün ne kadar köklü ve büyük bir kulüp olduğunun farkında olan başkan hemen kolları sıvadı ve şampiyonluk parolasıyla sezona başladı. Yapılan transferler ve harcanan büyük meblağlar bir anda Van gündemine bomba gibi düşmüştü. Sezon başladı ve ilk haftalarda güzel giden maçlar alınan galibiyetler umutları daha güçlendiriyordu.

Servet Yenitürk Yanlız Bırakıldı

Fakat Sezonun ikinci yarısında sıkıntılar baş göstermeye başladı ve teknik heyet değişikliğine gidildi. Kötü gidiş devam etti. Servet Yenitürk’e zamanında destek vereceğiz biz senin yanındayız diyenlerin hiçbiri takıma destek olamadı. Ve gariptir ki, bu insanlar artık takımın başarısız olması adına ellerinden geleni yapıyorlardı. Art niyetli bu insanlar takımın başarısız olması için gerekli tüm hamleleri yaptılar. Kötü gidişat devam ederken Servet Yenitürk takımı ligden çekerim açıklaması ile tekrar gündeme gelmişti. Daha sonra kötü gidişatın devam etmesi ile birlikte taraftar kulüp arasında ciddi problemler yaşandı.

Yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra Servet Yenitürk Olağanüstü Kongre kararı alarak yönetimi ile birlikte istifa etti. Alınan olağanüstü Kongre gününde kimse yönetime talip olmadı yine Servet Yenitürk ve yönetimi ile yola devam edildi. Bu arada kötü gidişatın sorumluları futbolcular belirlenmiş ve takımdan gönderilmişti.

Takımda yapılan bu revizyondan sonra takım kendine gelmiş başarılı bir galibiyet serisi yakaladı. Bu başarılı galibiyetlerin ardından Flay-off’a kalan takımımızın burada Karşıyakaspor’u eleyerek adını finale yazdırdı. Finalde rakibimiz Erokspor oldu. Karakobralar ve Gölkentliler öncülüğünde taraftarlar günlerce Erokspor maçı için çağrılar yaptı, hazırlıkları yaptı, destekler istedi. Nitekim Taraftarın yaptığı bu çağrılar ses getirdi ve Van’dan 20 otobüs tarafta, maçın oynanacağı Ankara’ya doğru hareket etti.

Vanlılar Tek Yürek Oldu

Hakikaten gidilen bu deplasman kader maçıydı, var olma yada yok alma mücadelesiydi. Van Büyükşehir Belediyespor taraftarı yanında Van Beşiktaşlılar Derneği Üyeleri, Çarşı Van Grubu, Ultraaslan taraftar gurubu, Genç Fenerbahçeliler üyeleri de Van Büyükşehir Belediyespor’a destek için Karakobralar ve Gölkentliler taraftar guruplarının yanında oldular ve destek verdiler. Hatta çevre illerden bile Van Büyükşehir Belediyespor’a destek vermek için gelen taraftar grupları vardı. Ankara’da oynanan maçta taraftar adeta Ankara’yı sarstı diyebilirim. Nitekim sonucunda gülen taraf biz olduk ve Maçı 2-1 kazanarak bir Üst lig olan 2. Lig’e merhaba dedik.

Kazanan Van Oldu

Büyük kaosların yaşandığı, büyük sorunların yaşandığı, büyük maddi sıkıntıların yaşandığı, büyük entrikaların döndüğü ve kaosa sürüklenmek istenilen Van Büyükşehir Belediyespor Kulübü bunların hiçbirine aldırmadan yolan devam etti. Ve bu yapılanların hepsini yapanlara tokat gibi bir cevap verdi. Kazanan Van oldu, Kazanan Vanlı oldu, Kazanan Biz olduk.

Bu başarı Van adına sevindirici bir durumdur ve sahip çıkılması gereken bir konudur.

Şampiyonluğun nasıl geldiği ile ilgili aslında konuşulacak çok önemli yazılacak çok önemli şeylar var ama…

Devamı Pazartesi Van Tivi’de yayınlanan Taraftar Spor Programımızda.

Yeni Doğu Gazetesi (İlhan Siyahtaş)

İlginizi Çekebilir

vanlı milli atlet

Vanlı Milli Atletten Dünya Şampiyonluğu

Vanlı Milli Atletten Dünya Şampiyonluğu Gymnasiade’da son gün finallerinde Türkiye, 400 metrede Nevin İnce ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.